سدیم سیلیکات مایع

سدیم سیلیکات یا آب شیشه ترکیبی است از اکسید سدیم و سیلیکا که دررشیوهای مختلف و با خلوص متفاوت قابل تهیه است. هر یک از این مشخصات  دارای شیمی منحصر بفردی بوده و کاربردهای صنعتی و مصرفی مخصوص به خود را دارا می باشند. .از جمله کاربردهای  مهم سدیم سیلیکات استفاده از آن در ساخت شوینده ها و صنایع کاشی و سرامیک میباشد.عملکرد موثر سیلیکات در این صنایع عبارت است از:

توانایی معلق سازی ذرات چرک و جلوگیری از رسوب مجدد آن روی سطح تمیز شده، کاهش کشش سطحی مایع ، خاصیت قلیاییت و خصلت بافری ، ممانعت از خوردگی ، قابلیت جایگزینی فسفات .
البته بکارگیری این محصول در پروسه تولید پودرهای شوینده با کنترل ویسکوزیته در سطح مناسب به تهیه پودر با دانسیته مناسب نیز کمک می کند.سیلیکات مایع در صنایع سرامیک نیز مورد توجه قرار گرفته است این ماده علاوه بر اینکه نقش روانسازی در اسلوری خاک را ایفا می کند به عنوان کمک ذوب نیز عمل کرده و از ترک خوردن بیسکوئیت  نیز جلوگیری میکند.
سدیم سیلیکات خواص مفید فراوانی دارند خواصی که در دیگر  نمکهای  معدنی دیده نمی شود.این خواص متنوع و کاربردی می تواند جهت حل موثرو اقتصادی بسیاری از مشکلات که در پروسه های صنعتی و شیمیاییی رخ می دهد بکار گرفته شود بنابراین بدیهیست که ما در اینجا به دو مورد از صدها کاربرد سیلیکات پرداخته ایم .در حقیقت شما در زندگی روزمره بارها از شیمی سیلیکات بهره می جویید مثل هربار که نامه ای می نویسید یا ظرفی را می شویید…

از دیگر کاربردهای شاخص و صنعتی  سیلیکات در صنعت:

  1. خمیر و کاغذ
  2. تصفیه آب
  3. ساخت چسبهای پایه سیلیکات
  4. پارچه
  5. پتروشیمی
  6. محصولات ساختمانی و سازه ها
  7. ریخته گری

پارس سولفیت، سدیم متابی سولفیت، سدیم سولفیت، سدیم سولفیت کاتالیست، روانساز سرامیک، سدیم کوسیلیکات، سدیم سیلیکات، پودر شوینده، متابی سولفیت سدیم، سولفیت سدیم، سیلیکات سدیم، کوسیلیکات، دفلوکولنت، آب شیشه.